Vinneren av Innovasjonsprisen 2026: Dimeq AS

Vinneren av Innovasjonsprisen 2026: Dimeq AS

18. august 2026  ·  Ukategorisert

Under åpningsseremonien av Nor-Fishing 2026 ble vinneren av Stiftelsen Nor-Fishings Innovasjonspris annonsert. Vinneren har laget en nyskaping som skal bidra til å redde liv på sjøen.

Vi fikk en umiddelbar reaksjon med mange gratulasjoner og mange som ville ha kontakt med oss. NRK og andre medier har allerede bedt oss om intervju – så vi merker interessen allerede, sier grunnlegger og CEO, Ronny Bakke minutter etter at prisen er delt ut.

Som femtegenerasjons sjømann vet Bakke alt om viktigheten av sikkerhet ombord.

— Vi er veldig fornøyd med å se at sikkerhet blir verdsatt av juryen. Vår opplevelse er at sikkerhet ikke alltid kommer først, så det er tilfredsstillende for oss med denne anerkjennelsen, sier han.

Juryen fremhevet vinnerens evne til å kombinere høy innovasjonsgrad, stor relevans for fiskerinæringen og dokumentert markedspotensial.

— Gjennom én felles teknologisk plattform leverer selskapet løsninger for både større fiskefartøy, havbruksanlegg og kystflåtens mindre fartøy. Innovasjonen integrerer hele sikkerhetskjeden – fra deteksjon og posisjonering til varsling og kommunikasjon – på en måte som ikke finnes i dagens fragmenterte marked, sier juryen i sin begrunnelse.

Se intervju med vinneren rett etter utdelingen her:

Automatisk sanntidsvarsling av ulykker

En bærbar og kroppsnær nyvinning er i kjernen av den nye teknologien: Et sensorarmbånd som mannskapet bærer på håndleddet. Armbåndet registrerer fall, utløser automatisk mann-over-bord-alarm og har en panikknapp som kan aktiveres manuelt. Når en alarm går, gir armbåndet kapteinen sanntidsoversikt over hvor alle om bord befinner seg, med sonekontroll og varsling dersom noen oppholder seg i høyrisikoområder.

Et viktig poeng er at armbåndet bæres døgnet rundt – også på fritiden. Dagens sikkerhetssystemer dekker typisk bare arbeidssituasjoner, men ulykker skjer like gjerne når mannskapet har fri.

— Mine egne opplevelser med nødsituasjoner på sjøen skjedde på fritiden. Med EyeD på armen får man et ekstra lag med sikkerhet om bord, sier Bakke.

Han presiserer samtidig at systemet ikke brukes til å overvåke hvordan mannskapet utfører arbeidet. Posisjonering benyttes til sikkerhetsformål – som sonekontroll og mann-over-bord-deteksjon – og gjøres tilgjengelig for kapteinen i nød- og risikosituasjoner. 

Les mer om teknologien og intervju med Bakke i forbindelse med nominasjonen her

Les hele begrunnelsen til juryen her:

Nor-Fishing Innovasjonspris 2026 tildeles Dimeq AS for utviklingen av en maritim sikkerhetsplattform som adresserer en av fiskerinæringens viktigste utfordringer – å forhindre tap av liv på sjøen.

Juryen mener Dimeq skiller seg ut ved å kombinere høy innovasjonshøyde med stor næringsmessig relevans og dokumentert markedspotensial. Gjennom én felles teknologisk plattform leverer selskapet løsninger for både større fiskefartøy, havbruksanlegg og kystflåtens mindre fartøy. Innovasjonen integrerer hele sikkerhetskjeden – fra deteksjon og posisjonering til varsling og kommunikasjon – på en måte som ikke finnes i dagens fragmenterte marked.

Løsningen svarer direkte på næringens behov for økt sikkerhet og støtter opp under myndighetenes nullvisjon for omkomne i fiskeriene. Samtidig er teknologien allerede tatt i bruk og testet i reelle operasjoner, noe som dokumenterer både gjennomføringsevne og kommersielt potensial.

Juryen har særlig lagt vekt på innovasjonens betydelige samfunnsnytte, dens evne til å redusere risiko for fiskere og havbruksansatte, samt potensialet for internasjonal skalering. Dimeq representerer et fremragende eksempel på hvordan norsk teknologi kan bidra til en tryggere, mer bærekraftig og konkurransedyktig sjømatnæring.

Vi gratulerer Dimeq AS som vinner av Stiftelsen Nor-Fishings Innovasjonspris 2026!